انتقال دامنه | تغییر آدرس سایت بدون افت سئو و رتبه در گوگل | Domain Transfer

  این مورد را ارزیابی کنید
  (0 رای‌ها)

  شما هم اگر سوالی در ذهن دارید بعد از خوندن این مقاله بپرسید که اگر تجربه ای درموردش دارم با هم به اشتراک بگذاریم.

  • چرا تغییر آدرس سایت انجام می شود ؟
  • چطوری دامنه سایت را تغییر دهیم تا دچار افت رتبه سئو سایتمان در گوگل نشویم ؟
  • انتقال درست محتوای سایت به دامنه جدید چطور است ؟
  • ریدایرکت دامنه قدیمی به جدید بدون افت رتبه چگونه است ؟
  • ثبت دامنه جدید در کنسول گوگل (وبمستر تولز) لازم است ؟
  • چطور در وبمستر تولز دامین را انتقال بدم ؟
  • بعد از انتقال دامنه چقدر طول میکشه لینک های سایتم درست بشن ؟
  • افت جایگاه در چه صورتی بعد از انتقال دامنه اتفاق میوفته ؟
  • انتقال دامنه یا عوض کردن دامنه سایت خوبه یا بد هست ؟

  کاهش بازدیدکننده و از دست رفتن جایگاه پس از تغییر دامنه

  طبق تجربه ای که دارم انتقال دامنه سایت در 1 ماه اول معمولا با کمی افت جایگاه و ورودی همراه خواهد بود. میزان افت سئو سایت بستگی مستقیم به عملکرد شما هنگام انتقال و رعایت استانداردهای لازم دارد. به صورت عادی با گذشت حدود 8 هفته از زمان انتقال این افت جایگاه برطرف شده و سایت به شرایط عادی خود بازمیگردد البته اگر کار انتقال به درستی انجام شده باشد.

   انواع انتقال سایت و تغییر آدرس

  مدل های متنوعی از انتقال سایت، باز طراحی و تغییر آدرس آن وجود دارند که هرکدام نیازمند برنامه ریزی مشخص و انجام دستورالعمل های خاصی هستند.

  - تغییر protocol سایت به https

  طی دو سال اخیر انتقال سایت به https یکی از فرآیندهای رایج در فضای اینترنت بوده است. زیرا گوگل توجه بیشتری به سایت های ایمن داشته و این فاکتور میتواند در کسب بهتر در نتایج گوگل تاثیرگذار باشد.
  2- تغییر زیر دامنه یا آدرس اصلی سایت

  یکی دیگر از تغییرات رایج، انتقال سایت از نسخه www به بدون www است که معمولا همزمان با باز طراحی سایت انجام میشود. همچنین ممکن است سایت شما از آدرس fa.example.com به آدرس example.com منتقل گردد تا دسترسی کاربران به صفحات داخلی آسان تر شده و آدرس صفحات کوتاه شود.
  3- تغییر دامنه اصلی سایت

  تغییر دامنه سایت معمولا با هدف بازطراحی برند، فرار از فیلترینگ و یا انتقال به یک دامنه معتبر تر صورت میگیرد. بسیاری از تجارت های اینترنتی در ابتدای فعالیت خود توجهی به انتخاب دامنه و نام مناسب برای خود ندارند و پس از دستیابی به موفقیت های نسبی تصمیم به تغییر نام یا دامنه خود میگیرند. در این شرایط تغییر دامنه سایت اجتناب ناپذیر بوده و باید به درستی انجام شود.
  4- تغییر TLD دامنه

  تغییر نوع دامنه از ir به com یا هر تغییر مشابه دیگری را میتوان یکی از انواع رایج تغییر آدرس سایت دانست. یکی از مشکلات دامنه های ir استفاده از سرویس های بین المللی مانند Google Adwords است که به دلایل مختلف ایران را تحریم کرده اند. در این شرایط مدیر سایت تصمیم میگیرد تا همان دامنه را با پسوندی جدید و البته بین المللی راه اندازی نماید تا از تمام سرویس های آنلاین بهره بگیرد.
  5- تغییر سیستم مدیریت محتوا یا زبان برنامه نویسی

  سایت های اینترنتی عمری بین 2 تا 5 سال خواهند داشت و پس از این زمان نیازمند بازطراحی و یا حتی بازبینی اساسی در کدنویسی خواهند بود. در این شرایط حتی ممکن است زبان برنامه نویسی یا سیستم مدیریت محتوای سایت نیز تغییر کند.

  با این اتفاق عملا آدرس دهی صفحات به طور کلی تغییر کرده و آدرس های قبلی به صفحات 404 منتهی میشوند. بیشترین احتمال افت جایگاه در این شرایط مشاهده میشود.
  آموزش تغییر دامنه اصلی سایت

  برای تغییر دامنه سایت و تغییر TLD مسیر کاملا مشابهی را طی میکنیم ولی برای تغییر آدرس سایت از http به https مسیر ما کمی متفاوت خواهد بود. دقت کنید که قدم های دوم ، سوم، چهارم و پنجم را باید به سرعت و نهایتا طی یک یا دو روز به صورت کامل انجام دهید.

  اگر سایت در پنل گوگل وبمستر ثبت نشده است پیش از هر اقدامی باید سایت خود را به گوگل معرفی کرده و هویت خود را بعنوان مالک آن تایید کنید. برای این کار پیشنهاد میکنم مقاله و فیلم آموزشی ثبت سایت در گوگل

  را مشاهده نمایید.
  قدم اول – خرید دامنه جدید و تمدید دامنه فعلی

  در ابتدا شما باید دامنه جدید که قصد انتقال سایت به آن را دارید خریداری کرده و مراحل ثبت و تایید هویت را نهایی کنید. نکته بسیار مهم تمدید دامنه قدیمی تر برای مدت طولانی است.

  برای حفظ سئو سایت، شما به دامنه قبلی نیاز خواهید داشت زیرا تمام بک لینک

  های شما در فضای اینترنت و شبکه های اجتماعی به این دامنه ایجاد شده و برای حفظ اعتبار آنها باید دامنه قدیمی به دامنه جدید ریدایرکت شود.

      قبل از شروع فرآیند مطمئن شوید که این دامنه تا مدت طولانی در اختیار شما خواهد بود زیرا با انتقال به دامنه جدید ممکن است این نکته مهم را فراموش کرده و دامنه خود را تمدید نکنید.

  قدم دوم – راه اندازی سایت بر روی دامنه جدید

  در بسیاری موارد راه اندازی سایت بر روی دامنه جدید همراه با تصمیمات دیگری مانند تغییر هاست یا گواهی SSL انجام میشود. پیشنهاد میکنیم که هر یک از این تصمیمات در بازه های زمانی مجزا و به صورت کاملا مستقل انجام شود.

  برای راه اندازی سایت بر روی دامنه جدید یک هاست جدید بر روی همان سروری که سایت قبلی قرار دارد تهیه کنید که از نظر امکانات، IP و DNS کاملا مشابه باشند. راه اندازی دامنه جدید با یک DNS متفاوت ممکن است ریسک از دست رفتن جایگاه را افزایش دهد.

  سایت خود را بر روی دامنه و هاست جدید راه اندازی کنید و از عملکرد صحیح تمام صفحات و آدرس های آن مطمئن شوید. بسیاری از سایت ها در این مرحله لینک های موجود در منو، سایدبار، فوتر و حتی محتوای صفحات را به روز رسانی نمی کنند و این آدرس ها همیشه به سایت قبلی باقی می ماند.
  قدم سوم – معرفی سایت جدید در گوگل وبمستر

  فرآیند ثبت سایت در گوگل را برای دامنه جدید انجام داده و کلیه تنظیمات آن شامل معرفی نقشه سایت، تعیین دامنه اصلی، تهیه فایل robots.txt و … در پنل وبمستر را انجام دهید.

  قبل از شروع کار لینک سازی های داخلی سایت و آدرس دهی تصاویر را به دقت بررسی کنید. کلیه لینک سازی های داخلی و دسترسی به تصاویر و فایل ها جانبی باید با آدرس دامنه جدید باشد.
  قدم چهارم – ریدایرکت کلیه آدرس های دامنه قبلی به دامنه جدید

  در این مرحله باید هر آدرسی که در دامنه قبل داشته اید را به آدرس متناظر خود در دامنه جدید ریدایرکت کنید. به عنوان مثال websima.ir/blog باید دقیقا به آدرس websima.com/blog ریدایرکت گردد. به طور معمول زمانی که تغییر اساسی در ساختار آدرس دهی و یا کدنویسی سایت ایجاد نشده است ریدایرکت صفحات بسیار راحت و با یک خط کد انجام میشود.

  اگر سرور یا هاست شما لینوکس است میتوانید با قرار دادن کد زیر در فایل htaccess در هاست دامنه اصلی کلیه آدرس های دامنه قبلی را به دامنه جدید ریدایرکت نمایید.
  ریدایرکت 301 از طریق htaccess

  در کد بالا به جای olddomain.com آدرس سایت فعلی خود و به جای newdomain.com آدرس دامنه جدید را قرار داده و این کد را در فایل htaccess دامنه قدیمی قرار دهید. دقت کنید که اگر دامنه جدید با آدرس https یا همراه با www باز میشود در خط آخر این موارد را لحاظ کنید و دقیقا آدرسی که سایت جدید با آن باز میشود را وارد نمایید.

  با این کد هر صفحه از سایت قدیمی عینا به آدرس مشابه در سایت جدید ریدایرکت شده و فقط نام دامنه تغییر میکند. این دستورات هم برای تغییر دامنه اصلی و هم برای تغییر TLD دامنه قابل استفاده است.

      پس از انجام این مرحله آدرس های مختلفی

  قدم پنجم – اعلام تغییر دامنه به گوگل

  در پنل گوگل وبمستر دامنه پیشین سایت خود وارد شده و از بخش change of address درخواست تغییر دامنه را اعلام نمایید. برای ارسال درخواست خود مراحل را به ترتیب و مطابق تصویر زیر انجام دهید.
  درخواست تغییر دامنه از طریق پنل گوگل وبمستر

  پس از ارسال درخواست تغییر آدرس معمولا ۲ تا 6 هفته زمان نیاز است تا کلیه آدرس های دامنه قبلی از ایندکس خارج شده و دامنه جدید جایگزین آن شود.

  اگر مراحل انتقال به درستی انجام شده باشد معمولا شما در این مدت کاهش بازدیدکننده 10 تا 30 درصدی را مشاهده خواهید کرد ولی پس از نهایی شدن فرآیند انتقال و جایگزین شدن این آدرس ها جایگاه شما به صورت کامل به حالت طبیعی بازخواهد گشت.

  هشدار : توصیه میکنم اگر آشنایی با مفاهیم بالا ندارید ببا یک متخصص سئو مشورت کنید.

  نکته : ممکن است در برخی cms ها یا همان سیستم های مدیریت محتوا نیاز به کدهای بیشتر و متفاوت برای تبدیل لینک های داخلی باشد. دوستان وردپرسی سعی کنید از نسخه های یکسان وردپرس استفاده کنید تا به مشکل برنخورید و دقت کنید ساختار لینک های شما در قبل و بعد از انتقال دامنه سایت یکسان باشد.

   

  خواندن 3485 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 09 ارديبهشت 1398 20:00

  نظر دادن

  از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  © 2022 DJseo.ir All Rights Reserved. Designed By DataDesign.ir